აშშ-ში, ბოსტონში 2025 წლის მსოფლიო ჩემპიონატი ფიგურულ სრიალში დასრულდა. ქართველი მოციგურავეები სამ კატეგორიაში მოხვდნენ, რითაც მოიპოვეს ზამთრის ოლიმპიური თამაშების ექვსი ლიცენზია, რომელიც 2026 წლის 6-დან 22 თებერვლამდე გაიმართება მილანსა და კორტინა დ'ამპეცოში (იტალია). ანასტასია მეტელკინამ და ლუკა ბერულავამ წყვილებში მეოთხე ადგილი დაიკავეს, ნიკა ეგაძემ კი მე-10 ადგილი დაიკავა სპორტულ ცეკვაში.
ამრიგად, საქართველომ თითოეულ ამ კატეგორიაში ორი ოლიმპიური ლიცენზია მიიღო.
მანამდე ცნობილი გახდა, რომ საქართველოს წარმომადგენელმა, ევროპის 2023 წლის ჩემპიონმა, ანასტასია გუბანოვამ მსოფლიო ჩემპიონატზე მოკლე პროგრამაში სერიოზული შეცდომები დაუშვა. ამიტომ, ზამთრის ოლიმპიურ თამაშებში მონაწილეობის მისაღებად მას მოუწევს ოლიმპიური საგზურისთვის ბრძოლა დამატებით საკვალიფიკაციო ტურნირზე, რომელიც სექტემბერში გაიმართება ჩინეთის დედაქალაქ პეკინში.
მსოფლიო ჩემპიონატის შემდეგ, საქართველომ პირველად მიიღო ფიგურულ სრიალში მსოფლიო გუნდურ თასზე ასპარეზობის უფლება, რომელიც ტოკიოში 17-დან 20 აპრილამდე გაიმართება. საქართველოს ფიგურულ სრიალში ფედერაციის ინფორმაციით, ქვეყანას 2026 წლის ზამთრის ოლიმპიური თამაშების გუნდურ ტურნირში მსოფლიოს საუკეთესო ათეულში მონაწილეობის დიდი შანსი აქვს. საქართველომ პირველად მიიღო მონაწილეობა პეკინის ოლიმპიადის გუნდურ ტურნირში.